Türkiye Cumhuriyeti

Yeni Delhi Büyükelçiliği

Bilgi Notları

İkili İlişkiler, 05.05.2017

İkili İlişkiler

Türkiye,  Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından 1947’de Hindistan ile diplomatik ilişki tesis etmiş ve 1948’de Büyükelçilik açmıştır. Soğuk Savaş döneminde, ayrı gruplara üye olan Hindistan ile Türkiye arasında yakın ilişki ve sıkı işbirliği potansiyelin altında kalmıştır. 

Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle birlikte küresel planda yaşanan değişim süreci Türkiye-Hindistan ilişkilerine de olumlu şekilde yansımıştır. Her iki ülke de birbirlerini bölgelerinde ve dünyada yükselen birer güç olarak görmekte ve ilişkilerini mümkün olan en iyi seviyede tutmaya çalışmaktadır. Türkiye ile Hindistan arasındaki mevcut ikili siyasi ilişkilerde bir sorun bulunmamaktadır.

Siyasi İlişkiler:

Türkiye ile Hindistan arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesine paralel olarak son yıllarda karşılıklı ziyaretlerde belirgin bir artış gözlemlenmektedir.

Ülkemizden Hindistan'a Kasım 2008’de Başbakan, Şubat 2010’da ise Cumhurbaşkanı düzeyinde resmi ziyaretler gerçekleştirilmiştir. 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün ziyaretleri, ülkemizden Hindistan’a Cumhurbaşkanı düzeyinde 15 yıl aradan sonra yapılan ilk ziyaret olmuştur. Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 30 Nisan-1 Mayıs 2017 tarihlerinde Hindistan'a resmi ziyarette bulunmuşlardır. Sayın Dışişleri Bakanımız Ağustos 2016’da ikili ziyaret çerçevesinde Yeni Delhi’yi, Aralık 2016’da ise “Asya’nın Kalbi – İstanbul Süreci Bakanlar Konferansı”na iştirak etmek üzere Amritsar’ı ziyaret etmişlerdir.

Hindistan tarafından da, Hindistan Cumhurbaşkanı Sayın Pranab Mukherjee 5-7 Ekim 2013 tarihlerinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Eyaletler Meclisi Başkanı M. Hamid Ansari 10-15 Ekim 2011 tarihlerinde, dönemin Dışişleri Bakanı Salman Khurshid de 20-22 Temmuz 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Cumhurbaşkanı Mukherjee’nin ziyareti 15 yıl aradan sonra, Dışişleri Bakanı Khurshid’in ziyareti ise 10 yıl aradan sonra Hindistan’dan ülkemize bu düzeyde yapılan ilk ziyaretler olmuştur.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ülkemizde gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesi’ne iştirak etmek üzere Kasım 2015’te Antalya’ya gelmiştir. Dışişleri Bakanı düzeyinde Hindistan’dan ülkemize son yapılan ziyaret ise 15-16 Ocak 2015 tarihlerinde Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj tarafından gerçekleştirilen çalışma ziyaretidir.

Türkiye ve Hindistan Dışişleri Bakanlıkları arasındaki düzenli siyasi istişareler kapsamında son toplantı, iki ülke Dışişleri Müsteşarlarının eşbaşkanlığında 17 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Ertuğrul Fırkateyninin Japonya seferinin 125. yıldönümü vesilesiyle Doğu ve Güney Asya ülkelerine yönelik sefere çıkan Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait TCG Gediz gemisi, seferin Hindistan etaplarında 20-23 Nisan 2015 tarihlerinde Mumbai Limanını, 2-4 Temmuz 2015 tarihlerinde Chennai Limanını ziyaret etmiştir.
(5.5.2017)