Türkiye Cumhuriyeti

Yeni Delhi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Sayın Büyükelçinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 28.10.2015

“Değerli Vatandaşlarım,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıl dönümünü büyük bir onur ve coşkuyla kutlamanın heyecanını yaşadığımız bu günde, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizi kurmak ve yasatmak için ömürlerini adamış olanları ve ülkemizi müdafaa etmek için kanları ve canlarıyla mücadele etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Cumhuriyetimiz, büyük özverilerle yürütülen bağımsızlık mücadelemizin ardından milletimizin iradesi temelinde yükselen en değerli varlığımızdır.  

Demokrasisi, genç ve dinamik nüfusu, yükselen ekonomisi, güçlü silahlı kuvvetleri, laik ve sosyal devlet anlayışıyla çevresine de ilham kaynağı olan Türkiye Cumhuriyeti, çağdaş bir devlet olarak dünyada saygın bir yere sahiptir.

Cumhuriyetimizin temsil ettiği değerler barış, refah ve adalet ilkelerine dayanmaktadır. Bu değerler ulusumuz için geçmişte olduğu gibi günümüzde de gurur kaynağı olmaya devam etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Hindistan’da yaşayan vatandaşlarımızın ve ailelerinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı en iyi dileklerimle kutluyorum.”