Türkiye Cumhuriyeti

Yeni Delhi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Levent Bilman'ın Veda Mesajı , 04.02.2011

Değerli Vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti Yeni Delhi Büyükelçisi olarak 5 Mayıs 2008 tarihinde başladığım görevimin hitamında, Birleşmiş Milletler’de üstleneceğim yeni vazifem dolayısıyla önümüzdeki günlerde Hindistan’dan ayrılıyorum.

Yeni Delhi’deki görev sürem boyunca Türkiye-Hindistan ilişkilerinin gelişmesi hedefi arkasında sizlerin de katkılarıyla büyük çabalar sarfettik. Bu doğrultuda, görev süremde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Sayın Savunma Bakanımız ve Sayın Tarım ve Köyişleri Bakanımız başta olmak üzere Türkiye’den Hindistan’a, bir kısmı uzun süreden sonra gerçekleşen pek çok üst düzey ziyaret gerçekleşti. Bu ziyaretlerde, Türkiye Hindistan ilişkilerinin her alanda yeni bir boyuta taşınması için çok önemli adımlar atıldı. Günümüzde gelinen aşamada, Türkiye ve Hindistan, bilim ve teknolojiden, ekonomik ve ticari ilişkilere, uluslararası terörizmle mücadeleden kültürel alanda işbirliğine kadar birçok farklı boyutta etkin işbirliği mekanizmaları oluşturmuş ve birlikte çalışmaya başlamış durumdadır.

Özellikle son dönemde, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizin büyük bir hızla geliştiğini ve ticaret hacmimizin iki yıl öncesine nazaran bir hayli arttığını görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Bunda kuşkusuz Hindistan’da yaşayan Türk toplumunun ve burada faaliyet gösteren firmalarımızın da katkısı büyüktür. Türkiye’den Hindistan’a yönelik ticari ilginin ve fırsatlarla dolu bu ülkede yatırım yapan  Türk firmalarının sayısının, iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu seyrinin yarattığı güven ortamında her geçen gün daha da artacağı kanaatindeyim. Bu konuda Büyükelçiliğimiz ve 2009 yılında faaliyete geçen Mumbai Başkonsolosluğumuz her zaman olduğu gibi önümüzdeki dönemde de desteğini esirgemeyecek, kapımız sizlere her zaman açık olacaktır. Ayrıca, Hükümetimizin büyük potansiyele sahip kentler olan Hyderabad, Chennai ve Kolkata’da da muvazzaf Başkonsolosluklar açma kararı aldığını da sizlere bu vesileyle duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.    

Görev sürem boyunca Büyükelçiliğimiz faaliyetlerinde önem verdiğimiz bir diğer husus haklararası ilişkilerin geliştirilmesi ve iki ülkenin birbirlerinin kültürlerini daha da yakından tanıması  olmuştur. Bu çerçevede, Türk Hava Yolları’nın Yeni Delhi ve Mumbai uçuşlarını haftada yedi güne çıkarmasını çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Diğer taraftan, Hükümetimizin de Hint vatandaşlarına yönelik vize uygulamalarında bazı kolaylıklar sağlaması, daha fazla Hint vatandaşının ülkemizi ziyaret etmesine ve ülkemizin turizmine katkı sağlanmasına vesile olmuştur. Büyükelçilik olarak düzenlediğimiz kültürel faaliyetler ülkemizin ve insanlarımızın sahip olduğu zengin ve eşsiz kültürel değerleri Hindistan’da tanıtmak açısından önem arzetmiştir.  

Hindistan’ın yanısıra, Büyükelçiliğimizin akredite olduğu Sri Lanka, Maldivler ve Nepal ile ilişkilerimiz de her geçen gün gelişmekte, bu ülkelerdeki görünürlüğümüz de hızla artmaktadır. Son iki yıl içinde sözkonusu ülkelerden Türkiye’ye üst düzey ziyaretlerin yanısıra uzman seviyesinde bir çok teknik ziyaret gerçekleşmiştir.

Diğer taraftan, son dönemde gerçekleşen ve siz vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren bir diğer gelişme de Büyükelçiliğimiz Kançılarya binasında bir süredir devam eden yeni inşaat ve onarım çalışmalarının sona ermesidir. Konsolosluk şubemiz vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet sağlamak amacıyla yeni inşa edilen binamıza taşınmış, diğer tüm Büyükelçilik binalarımız onarımdan geçmiş, temsile ve hizmete daha uygun hale getirilmiştir.  

Sevgili Vatandaşlarımız,

Hindistan’dan, ikili ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde de artarak gelişeceği, Hindistan’da yaşayan vatandaşlarımızın birçok alanda giderek daha da etkin bir konuma gelecekleri inancı içerisinde ayrılıyorum. Bu düşüncelerle, sizlere yaşamınızda sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Saygı ve selamlarımla,
Levent Bilman
Büyükelçi