Türkiye Cumhuriyeti

Yeni Delhi Büyükelçiliği

Büyükelçilik

Hindistan Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkilerimiz 1947 yılında kurulmuş, Büyükelçiliğimiz 8 Temmuz 1948 tarihinde faaliyetine başlamıştır.

Siyaset Şubesi, Askeri Ataşelik, Ticaret Müşavirliği, Ekonomi Müşavirliği, Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Konsolosluk Şubesi'nden oluşan Büyükelçiliğimiz, Yeni Delhi’deki Chanakyapuri diplomatik bölgesi içerisinde bulunmaktadır.

Büyükelçiliğimiz, kendisine bağlı olarak çalışan Mumbai ve Haydarabad Başkonsoloslukları ile Male ve Katmandu Fahri Başkonsoloslukları aracılığıyla görevini ifa etmektedir.

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi'nin görev çevresinde, Delhi’nin yanısıra, Haryana, Punjab, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Rajasthan, Uttar Pradesh, Bihar, Jharkhand, Batı Bengal eyaletleri ile ülkenin kuzeydoğusundaki eyaletler bulunmaktadır. Mumbai Başkonsolosluğumuzun görev çevresi Gujarat, Maharashtra, Goa, Karnataka, Kerala, Tamil Nadu ve Pondicherry eyaletlerini; Haydarabad Başkonsolosluğumuzun görev çevresi ise Andhra Pradesh, Orissa ve Chattishgarh eyaletlerini kapsamaktadır.

Başvurular:

Büyükelçiliğimiz Pazartesi-Cuma günleri arasında saat 09:30-13:00 / 14:00-17:30 arasında açıktır. Konsolosluk işlemleri için başvuracak vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimize gelmeden önce, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’ni telefonla arayarak randevu almaları, e-konsolosluk sayfalarından yaptıracakları işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgileri incelemeleri ve bu işlemler için gerekli belgeleri mutlaka eksiksiz olarak beraberlerinde getirmeleri tavsiye ve rica olunur.

Vatandaşlarımız her konudaki bilgi taleplerini telefonla da Büyükelçiliğimize iletebilirler. Ayrıca, konsolosluk işlemleri ile ilgili ayrıntılı soruların, Pazartesi-Cuma günleri arasında Dışişleri Bakanlığımızın Çağrı Merkezine yöneltilmesi de mümkündür. Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezi numarası 00 90 312 292 2929'dur.

Bize bilgi taleplerinizi İnternet üzerinden e-Posta ile de gönderebilirsiniz. Yazışma adresimiz:

embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

consulate.newdelhi@mfa.gov.tr (konsolosluk işlemleri için)

Büyükelçilik İletişim Ağına nasıl üye olunur?

Büyükelçiliğimizce Hindistan'da yaşayan ve Konsolosluk dosyalarında e-Posta adresleri kayıtlı olan vatandaşlarımıza belirli aralıklarla bilgilendirme mesajları gönderilmektedir. Büyükelçiliğimiz mesajları size ulaşmıyor ise ad, soyad, doğum yeri, doğum tarihi, cep telefonu ve e-Posta adresinizi İnternet üzerinden Büyükelçiliğimize göndererek siz de bu iletişim ağına katılabilirsiniz.