Türkiye Cumhuriyeti

Yeni Delhi Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

 

Türk toplumunun değerli mensupları, saygıdeğer vatandaşlarım,

Ülkemizin Hindistan nezdindeki ve Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, Maldivler Cumhuriyeti ve Butan Krallığı'na akredite Büyükelçisi olarak görev yapmaktan dolayı büyük mutluluk duymaktayım. Ülkemizin Hindistan, Nepal, Maldivler ve Butan ile ilişkilerinin her alanda geliştiğini, güçlendiğini hemen her parametrede en ileri noktaları yakaladığını görmenin onurunu yaşıyorum.

Türkiye-Hindistan ilişkileri derin ve köklü bir tarihe dayanmaktadır. İki ülke arasındaki dostluğu tarihte birçok olayda gözlemek mümkündür. Ülkemiz, bağımsızlığının ardından Hindistan ile Kültür İşleri Anlaşması’nı ilk imzalayan ülkedir. Aynı yıl imzalanan Dostluk Antlaşması da ülkelerimiz arasındaki ebedi barış ve dostluğu simgeleyen son derece önemli bir belgedir.

Hindistan ile Türkiye arasındaki tarihi dostluğun bir göstergesi olarak Ankara’daki iki caddeye Mahatma Gandhi ve Rabindranath Tagore, Yeni Delhi’de Hindistan Başbakanının resmi konutunun da bulunduğu caddeye ise Mustafa Kemal Atatürk isimleri verilmiştir.

Türkiye ve Hindistan sadece bölgelerinin değil dünyanın yükselen iki gücü konumundadır. Her iki ülke de güçlü demokratik ve laik siyasi sistem ve geleneklere sahiptir. Gerek bölgesel gerek küresel düzeyde iki ülke arasında ikili ve çok taraflı işbirliği için büyük potansiyel bulunmaktadır.

Hindistan ile ilişkilerimizin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi ülkemiz için stratejik bir hedeftir. Bu çerçevede, son dönemde gerçekleştirilen karşılıklı üst düzey ziyaretlerle ilişkilerimiz ivme kazanmıştır.

Şahsım ve Büyükelçilik çalışanları mevcut iyi ilişkilerimizin devamı ve daha ileriye götürülmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz. Sözkonusu çabalarımızda, değerli vatandaşlarımızın da desteğini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın her türlü istek ve önerilerini Büyükelçiliğimize iletmelerinden memnuniyet duyacağız.

Bu vesileyle, şahsım ve Büyükelçilik personelim adına saygılarımı ve selamlarımı sunuyorum.